ТРЕТЯ РОЗМОВА ПРО МАЛЮКІВ: 3 місяці.
?Усі батьки хочуть добре виховати своїх малюків. Але що таке ДОБРЕ ВИХОВАННЯ - це залежить від культурних цінностей сімей.
?Якщо в культурі високо цінується незалежність дітей, то батьки більше використовують міміку й вокалізації для висловлювання емоцій.
?А якщо найбільш важливішою вважається здатність до згоди, почуття спільності та «зчеплення»,то батьки більше використовують фізичний контакт: поцілунки, похитування.
?Коли батьки цінують інтенсивність емоційних проявів немовляти й віддзеркалюють або «маркують» їх – вони посилюють збудження та експресивну поведінку дитини.
?Коли батьки прагнуть знизити збудження немовляти – вони дають повільніші та спокійніші реакції на поведінку малюка.
?Результат можно побачити вже у 3 місяці: більше «бовтають» та імітують міміку мам немовлята у сім'ях, які цінують дитячу незалежність. А й ще 3-місячний малюк вже розуміє, коли дорослі при спілкуванні поводяться природно, а коли «дивно» або «ненормально».
?Ось, наприклад два варіанти:
?мама гукає зі мною, дивиться мені у вічі, посміхається, але мені гра вже набридла, я втомився, і мама теж втомилася і відвертається від мене – все природно.
? мама гукає зі мною, посміхається, але раптом її обличчя завмирає, і вона різко відвертається – це ненормально! ДИВНО! (Ну, звичайно, я ж не знаю, що вона почула, як наш кіт на кухні впустив банку варення!)
?Коли немовлята зустрічаються зі ДИВНОЮ поведінкою дорослих - вони відчувають дистрес і реагують протестом (плачем). Якщо для немовляти багато ДИВНОГО – воно стає дуже «примхливим», або вимогливим, або тривожним.
? Тримісячному важливо розуміти логіку у поведінці батьків. Логіка батьків та їх стиль соціального контакту – це буде тим, що у майбутньому дитина чекатиме від інших людей!
Анна Кравцова.
Психоаналітик та фахівчиня РВ, яка шанує особистість малюків та ранні дитячо-батьківські взаємини.