67 закарпатських сімей користуються послугою раннього втручання. Така опція доступна для родин, які виховують дітей з інвалідністю чи ризиком виникнення порушень у розвитку, розповіла на брифінгу заступниця директора - начальниця управління державних гарантій та надання соціальних послуг департаменту соціального захисту населення ОВА Мирослава Сухар.

За її словами, на базі Обласного центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю та його відділень в Ужгороді, Сваляві, Міжгір’ї та Дубовому працюють команда фахівців, які надають послугу раннього втручання безплатно сім’ям з дітьми до 4 років.
? «Такі послуги фінансуються з обласного бюджету та за підтримки ЮНІСЕФ. Ми ж працюємо над тим, щоб розширити мережу осередків, адже плануємо збільшити кількість профільних фахівців», – зазначила Мирослава Сухар.
Наприклад, лише в Ужгороді спеціалісти працюють з 52 сім’ями, десять з яких – вимушені переселенці. Про це повідомила заступниця директора Обласного центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю, завідувачка відділення раннього втручання та національної тренерки з раннього втручання Ірина Рошкович.
? «Війна має травматичний вплив на всіх людей. Те, що переживають мами й малюки, впливає на психічний та ментальний розвиток останніх. Саме тому в центрі послуги вся сім’я, оскільки розвиток дитини залежить від тих, хто з нею поруч», – зауважила Ірина Рошкович.
За її словами, основна мета – підвищувати компетентність батьків і створювати сприятливе середовище вдома. Крім цього, ключовими принципами роботи є рутиноорієнтованість, командний підхід, координація сервісів та ресурсів.
Як зазначила психологиня відділення раннього втручання, національна тренерка з раннього втручання Наталія Бушко, для соціалізації дитини з інвалідністю фахівці співпрацюють з дитсадками, інтернатами тощо. Важливо підготувати не тільки дитину до навчального закладу (інклюзивної чи загальної групи), а й його працівників до спілкування з нею ☝️
? «Ми будуємо мости між фахівцями й дітьми, батьками й фахівцями, фахівцями й сім’єю. Батьки повинні знати, що вони не самі», – зазначила Наталія Бушко.
На важливості підтримки самих фахівців наголосила Світлана Русич, психологиня відділення раннього втручання, національна тренерка з раннього втручання. Вона розповіла, що спеціалісти Обласного центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю проводять щотижневі збори, обговорюють різні кейси, труднощі, з якими зіштовхуються, а також обмінюються досвідом і напрацюваннями.
? Насамкінець національні тренерки з раннього втручання наголосили на необхідності розширення мережі відділень у тергромадах області, адже така підтримка потрібна і дитині, і батькам. Також ці заходи відповідають Національній стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
Команда Обласного центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю готова безоплатно навчати фахівців і допомагати їм з формуванням команд у громадах ?

За матеріалами Закарпатської ОВА